شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

دیفن باخیا

کد: s232

اسم علمی این گیاه Dieffenbachia amoena این جنس دارای ۳۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز چند ساله است.

 

دانستنی های علمی گیاه دیفن باخیا :
*اسم علمی این گیاه Dieffenbachia amoena ، از خانواده Araceae میباشد. این جنس دارای ۳۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز چند ساله است که برای برگهای زیبایش پرورش داده می شودند. گونه amoena بومی نواحی قاره امریکا می باشد و ارتفاع آن به ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر می رسد. برکهای این گیاه مستطیل شکل و سبز رنگ بوده و داری لکه های سفید و کرم است.
* گیاه بسیار خطرناک "دیفن باخیا" که اکثر جاها در منازل و دفاتر نگهداری می شود بسیار سمی بوده و می تواند به مرگ افراد بویژه کودکان منجر شود. در صورتی که قطعه ای از برگ آن خورده شود انسان را می کشد - دست زدن به برخی از انواع آن بعد از تماس با چشم انسان را کور می کند.
* این گیاه مانند برگ انجیری بسیار سمی است و باید از دسترس نوزادان و کودکان نوپا که احتمال می دهید برگ های آن را به دهان بگذارند، دور نگهداشته شود در صورت بلعیده شدن، به دهان و زبان آسیب می رساند و شخص قادر به تکلم نیست.
* نام فارسی اصیل این گل ، دیفن باخیا است که اشاره به سمی بودن برگ آن دارد. گیاه زینتی است . زادگاهش برزیل است. ساقه‌ها نرم و آبکی و نقش و رنگ برگها سبز رنگ بوده و آراسته به لکه‌های سفید کرمی و زرد کمرنگ است که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگهای پایینی به تدریج ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است.

شرایط محیط رشد گیاه دیفن باخیا:
نور : نور غیر مستقیم بهترین نور برای گیاه است و نسبت به نور مستقیم آفتاب حساس است و آسیب می بیند در صورت کمبود نور گیاه علفی و ساقه هایش دراز می شود .معمولا در نور معمولی ساختمان خوب رشد می کندو به هر نوری به جز تابش مستقیم سازگار است .گیاه را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا برگها به یک طرف منحرف نشود .
دما :بهترین درجه حرارت بین ۱۳ تا ۱۸ درجه است و معمولا فقط در فصل زمستان باید در اتاق نگهداری شود و در بقیه فصول می تواند دمای محیط را تحمل کند البته نسبت به سرمای بیش از اندازه حساس است .
آبیاری : در تابستان هفته ای ۲ تا ۳ بار کافی است و در زمستان هفته ای یک بار البته چون بیشتر اوقات به دلیل آبیاری زیاد از اندازه گیاه پوسیده شده و از بین می رود و گیاه نسبت به خشکی مقاومتر است تا آبیاری بیش از اندازه پس اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود .در بیشتر منازل به دلیل آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود.
خاک : خاک برگ برای این گیاه مناسب است مخلوط یک قسمت خاک رس و یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ برای این گیاه مناسب است . زیاد بودن کود حیوانی باعث پوسیدگی می شود .

نحوه تکثیر گیاه دیفن باخیا :
جدا کردن پا جوشهای ریشه دار و کاشتن آنها یا قلمه زدن ساقه برگ دار و بدون برگ بدین ترتیب که ساقه های برگدار را پس از جدا کردن از گیاه چند ساعت تا یک روز در هوای آزاد گذاشته تا محلهای برش خشک شود و سپس یا در یک ظرف آب قرار داده تا ریشه دهد و سپس کاشته شود یا قلمه ها را در ماسه باید کاشت و از قلمه های بدون برگ و دارای حداقل یک جوانه را به اندازه ۵ سانتیمتر بریده و بعداز دو روز قرار دادن در هوای آزاد به صورت افقی طوری که جوانه به سمت سطح خاک باشد کاشت نمود تا پس از ریشه دار شدن آنها را در گلدانهای جداگانه کشت نمود .

نکته : البته قرار دادن چند قرص ضد بارداری در خاک گلدان و یا حل کردن آن در آب و آبیاری گیاه باعث افزایش رویش پا جوشها می شود که تکثیر آنها خیلی راحتتر است. البته همیشه گیاهان خود را با کودهای مایع موجود در بازار ( مانند زربار ) هر ۱۵ روز یک بار به نسبتهای مشخص که از طرف تولید کننده معین می شود در آب حل نموده و آبیاری کنید.

 

 

 

خواندن 929 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 09:42

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@