شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گل شب بو

کد: m344

یکی از خوشبوترین گلها، گل شب بو می باشد که در هنگام عصر باز شده وعطر افشانی می کند برخی عطر این گل را به بوی وانیل مشابهت کردند

 

مشخصات ظاهری و گیاه شناسی گل شب بو :
نام فارسی: شب بو
نام علمی : Mathiola chieranthus
زمان کاشت :تابستان
زمان گل دهی:اسفند تابستان
رنگ:مختلط
گل شب بو گیاه زینتی پا کوتاه و پرپشت از تیره شب بویان است .این گیاه در شب بسیار معطر است وعطر دلپذیری دارد.دارای گل های رنگی ومتنوع میباشد.به این گیاه شب انبوی نیز میگویند. شب بو از گیاهان یکساله زینتی هست که مقاومت بالایی به سرما دارد پس میشود در فصل زمستان آن را کشت کرد. شب بو از خانواده Crucifera هست. شب بو انواع گلهای پرپر و کم پر دارد که نکته جالبی دارد ، اینکه نوع گل بستگی به رنگ لپه ها داره اگر رنگ لپه های بذر سبز روشن بود گیاه گل های پرپر تولید می کند و اگر لپه های بذر گیاه سبز تیره بود گیاه گل های کم پر تولید میکند. دقت کنید که گلهایی که پرپر هستند در واقع اندام های تولید مثلی آنها تبدیل به گلبرگ شده در نتیجه این گیاهان قادر به تولید بذر نیستند.
در شب ارقام کم پر بذر تولید میکنند که تقریبا 50 % از این بذرها گلهای کم پر و 50 % گلهای پرپر به وجود می آورند. شب بو دارای گلهای با رنگهای متنوعی هست و گلها از پایین به سمت بالا به مرور باز می شوند . بعد از اتمام عمر گل , میوه های غلافی شکلی روی بذر نمایان می شوند که پر از بذر هستند ، افرادی که می خواهند این گیاه را در سال بعد هم کشت کنند می توانند این بذرها را بعد از خشک شدن جمع آوری کرده و در بهار سال بعد بکارند. این گلها در گلدان های سفالی کوچک فروخته می شوند. البته در سبد های چوبی هم کاشته می شوند.چند سالی هست که از شب بو به عنوان گل ساقه بریده در گلفروشیا هم استفاده می شود البته بیشتر نوع پرپرش هست
شب بو انواع مختلفی دارد:شب بوی انگلیسی؛شب بوی دریایی ؛شب بوی هراتی؛شب بوی سلطانی؛شب بوی خیری و شب بوی زرد.
ارتفاع این گل از 15تا 75 سانتیمتر هم میرسد.این گیاه در زمان های مختلفی گل میدهد اما در کشور ما بیشتر در اواخر اسفند تا اوایل بهار به گل مینشیند .
رنگ های آن متفاوت است مانند :سفید، قرمز لاکی، بنفش کمرنگ، عنابی روشن، زرد کمرنگ
یکی از بهترین و خوشبوترین گلها، گل شب بو می باشد این گل در هنگام عصر باز شده و شروع به عطر افشانی می کند برخی عطر این گل را به بوی وانیل و یا میخک مشابهت کردند .گل شب بو بین 45 تا 60 سانتیمتر ارتفاع دارند گلهای آن به رنگ صورتی کم رنگ تا بنفش می باشند .برای بهره بردن از گل شب بو می توان از آن به عنوان آویز و یا ایجاد گلدانی کوچک بر روی تراس و یا با کاشت آن در نزدیک باغچه از آن در شب های تابستان بهره گرفت .شب بو گیاهی دو ساله ویا چند ساله است که بهترین روش تکثیر آن کاشت بذر است. کاشت بذر ها در بهار صورت میگرد و در تابستان به گل می نشیند .

آموزش کاشت بذر و نگهداری گل شب بو:
برای کاشت مستقیم بذرها در محیط باز باید تا اواسط بهار دست نگه دارید تا دمای خاک به حداقل 10 درجه برسد و آنزمان نسبت به کاشت بذر ها اقدام نمایید. عمق کاشت در حدود 6 میلیمتر می باشد و در طی مدت جوانه زنی باید سطح خاک را مرطوب نگهدارید ولی برای کاشت بذر در خزانه و یا منزل از باید از 6 تا 8 هفته قبل پایان زمستان نسبت به کاشت بذر ها اقدام نمود برای کاشت بذر ابتدا باید بستر کشت که حاوی خاک سبک و با زهکش مناسب است فراهم کنید کمپوست ویا ورمی کولیت ویا مخلوطی از خاک برگ و ماسه مناسب می باشند . بستر کشت را مرطوب کرده و بذر ها را با فاصله مناسب بکارید روی بذر ها را با لایه نازکی از بستر کشت الک شده بپوشانید و سطح دمای محیط را به 21 درجه برسانید مدت زمان جوانه زنی بین 7 الی 14 روز می باشد برای حفظ رطوبت بستر کشت می توان رو آن را با نایلون شفاف پوشاند تا در حفظ رطوبت موثر باشد بعد از جوانه زنی بذر ها دمای محیط را کاهش دهید . به یاد داشته باشید که برای جوانه زنی نیاز به مکانی با نور کافی و غیر مستقیم دارید .

نحوه نگهداری گل شب بو:
گل های جوان را می توان بعد از خطر سرمازدگی و افزایش نسبی دمای هوا تا 10 درجه به فضای باز منتقل کرد و در مکانی آفتابگیر کاشت . فاصله کاشت گیاهان جوان از یکدیگر در حدود 20 سانتیمتر است . گل شب بو به خاک خوب و با زهکشی مناسب نیازمند است . قبل از کاشت زمین را شخم زده وبا کود پوسیده دامی و یا خاک برگ غنی کنید و سپس به کاشت گیاهان جوان اقدام نمایید ،شب بو به آبیاری منظم و مستمر نیاز دارد به آبیاری بیش از اندازه و خشکی کشیدن زیاد حساس است و باعث کاهش گلدهی و خشک شدن گیاه می شود. بهترین زمان گلدهی هنگام کاهش رطوبت سطح خاک است ، هنگامی که سطح خاک در حال خشک شدن است نسبت به آبیاری اقدام نمایید بهترین روش آبیاری روش غرق آبی است . بهترین دمای گلدهی شب بو کمتر از 25 درجه است در هنگامی که به روز های گرم تابستان نزدیک می شوید گلدهی گل های شب بو به اتمام می رسد . با حذف گلهای پژمرده می توان به گلدهی بیشتر گیاه کمک نمود .

آفات و بیمار های گل شب بو:
شته:این گل بیش از سایر گلها در معرض حمله شته قرار می‌گیرد، این آفت با مکیدن شیره گیاه باعث ضعیف شدن بوته و خراب شدن برگهای آن می‌شود.به محض مشاهده آفت (قبل از اینکه زیاد شوند) و یا برای پیشگیری از ابتلاء از اوایل پائیز تا موقع گل دادن بوته‌ها را باید هر دو هفته یکبار با محلول یک تا یک و نیم درهزار مالاتیون سیا نامید و یا دیازینون سم‌پاشی نمود.البته شستشوی برگهای آلوده به شته توسط آب نیز موثر است.برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قارچی باید از تداوم رطوبت بالای خاک جلوگیری نمود .
سفیدک داخلی:ابتدا از سطح فوقانی برگها لکه‌های زرد پیدا می‌شود، سپس در پشت همین لکه‌ها در سطح زیرین برگها پوشش خاکستری مایل به سفید بوجود می‌آید.این قارچ ساقه گلها را نیز مورد حمله قرار می‌دهد. ساقه‌های مبتلا اغلب به شدت کج شده و رشد گل ها با اشکال روبرو می‌شود. لکه‌های زرد روی برگها سرانجام قهوه‌ای رنگ می‌شوند.برای مبارزه بوته‌ها را درچند نوبت با قارچ‌کش زینب سم‌پاشی می‌کنند. اگر تعداد بوته‌های آلوده کم است آنها را از خاک خارج نموده و می‌سوزانند .
زنگ شب بو:ابتدا در سطح برگها لکه‌های مدور یا بیضی سفید یا زرد نمایان می‌شود و بعد از مدتی در سطح زیرین برگ اپیدرم پاره شده و اسپورهای قارچ نمایان می‌شوند.برگهایی که در حال خشک شدن هستند بیشتر مورد حمله این قارچ قرار می‌گیرند.برای مبارزه شیمیایی به محض ظهور علائم بیماری بوته‌ها را با قارچ کش زینب به نسبت دو در هزار سم‌ پاشی شوند.روش دیگر مبارزه در آوردن بوته‌های آلوده و سوزاندن آنهاست.

 

خواندن 1363 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 11:02

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@