شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

گیاه میخک

خصوصیات گیاهشناسی وظاهری گیاه میخک :
carnations بومی اروپا و آسیاست و تاریخ این گیاه به زمان یونان و روم باستان برمیگردد و نام علمی آن(Dianthus) هم ریشه ی یونانی دارد که در آن “dios” به معنی خدا و “anthos” به معنی گل است.
بیش از ۳۰۰ گونه از این گیاه وجود دارد و از میان انواع مختلف این گیاه سه گونه بسیار شایع هستند که شامل میخک سالانه (annual carnations)، border carnation و میخک های دائمی (perpetual-flowering). دلیل دیگری که باعث مشهور شدن این گل شده است رنگ های متفاوت آن است که هر کدام معانی مختلفی دارند برای مثال میخک صورتی به معنی عشق مادر است و رنگ قرمز روشن آن به معنی تحسین شخص است و رنگ های دیگر و معانی دیگر. بنابراین قبل از هدیه دادن این گل به شخصی به نوع آن و معنی آن توجه کنید
برگ : برگ های میخک باریک و بلند هستند و ارتفاع آن ها به ۱۵ سانتی متر میرسد و در رنگ های سبز و خاکستری مایل به آبی و بنفش دیده می شوند.

روش نگهداری از گل میخک:
گیاه میخک ،در طول تابستان گل های زیبای صورتی و یا بنفش کمرنگ میدهد.نگه داری این گل به صورت گلدانی ساده است اما نیاز به دانستن روش هایی دارد تا بتوانید گل های زیبای میخک را در تابستان در خانه خود داشته باشید و محیط زندگی خود را با گل های میخک زیبا کنید.در ادامه با نکته های موثر برای یادگیری روش نگهداری از گل میخک بادلگرم همراه شوید:
میزان تشنگی گل میخک را کاهش دهید.
اگرچه گل میخک نیاز به خاک مرطوب دارد و اگر خاک خشکی داشته باشد باکتریها در خاک و گیاه نفوذ میکنند اما خاک همواره مرطوب نیز برای گل میخک زیان بار است.فقط زمانی به گل آب بدهید که 2 سانتیمتر از روی خاک خشک باشد.اگر گلدان شما در فضای بیرون قرار دارد،خاک گلدان زودتر خشک میشود و در هوای گرم و خشک دوبار به آب در روز نیاز دارد.
اما اگر گلدان در فضای داخلی خانه باشد خاکش دیرتر خشک میشود و ممکن هست حتی هر چند روز فقط به آب نیاز داشته باشد.در هنگام آبیاری دقت کنید که به میزانی به گل آب بدهید که مطمئن شوید آب تا عمق گلدان برود یا از چکه کردن آب از ته گلدان میتوانید بفهمید که به اندازه کافی به گلدان خود آب داده اید.
بگذارید به اندازه کافی نور به گلدان برسد.
گل میخک به روزانه قرار گرفتن نزدیک به شش ساعت و یا بیشتر در معرض نور آفتاب برای گل دادن نیاز دارد.اگر گلدان را در خانه نگه داری میکنید، قرار دادن گلدان کنار پنجره ی روبه جنوب که در سراسر روز نور آفتاب را دریافت کند مکان خوبی برای گلدان میخک شماست، ولی گلدان میخکی که در فضای بیرون قرار دارد در هرجایی که نور آفتاب به گلدان برسد قابلیت رشد کافی را دارد.میخک هایی که در گلدان هستند معمولا به طرفی که نور هست کج میشوند و رشد میکنند.گلدان را هر روز بچرخانید و مطمئن شوید که گل میخک از همه طرف به نوبت آفتاب زیادی دز یافت میکند،در این صورت می توانید گل میخک قوی و در یک راستا داشته باشید.
میخک هایی که در گلدان هستند باید به طور مناسب زهکشی شده باشد،در غیر این صورت آب در خاک گلدان جمع شده و باعث خیسی مداوم ریشه میشود.برای نگهداری از گل میخک از گلدان هایی استفاده کنید که حداقل در ته گلدان یک سوراخ زهکشی موجود باشد تا مطمئن باشید که آب از گلدان خارج میشود.همچنین کاغذ ها و تزییناتی که دور گلدان پیچیده شده را دربیاورید تا مانع خروج آب نشود.یک خاک سبک وزن،دارای کود گیاهی و زه کشی شده بهتر از خاک باغچه برای گل میخک است،اما این خاک به نسبت دیگر خاک ها زودتر خشک میشود و نیاز به نوبت های آبیاری بیشتری دارد.
به درستی گل میخک را رشد دهید.
جوانه های گل میخک در گلدان هایی که به اندازه مناسب و کافی آب و نور دریافت میکنند،شروع به رشد میکنند.برای رشد جوانه های گل میخک،خاک گلدان نباید خشک بماند.از خیس کردن شاخ و برگ میخک هنگام آبیار ی بپرهیزید، زیرا خیس بودن شاخ و برگ میخک باعث احتمال بیشتر قارچی شدن گیاه میشود.
جوانه ی میخک به روزی 6 تا 8 ساعت نور آفتاب کافی برای رشد شاخ و برگ و گل های خود نیاز دارد.برای اینکه گل میخک صاف و کشیده رشد کند، آن را زیر یک نور فلورسنت قرار دهید یا همانطور که قبل گفته شد در طول روز جلوی پنجره بچرخانید تا به همه جای آن آفتاب برسد.

جزئیات مهم درباره گل میخک:
طیف وسیعی از گل‌های میخک وجود دارد. بخشی از آن‌ها عطر دل‌انگیز دارند، در حالی که بخشی از آن‌ها عطر تندی دارند. رایج‌ترین نوع میخک، میخک صدپر (قرنفلی)می‌باشد. گل میخک گیاه بسیار کوچکی می‌باشد و تنها به طول 18-6 اینچ رشد می‌کند.
نکات کاشت و نگهداری گل میخک:
- این گیاه به نور کامل خورشید نیاز دارد. تنها 6 ساعت کافی است.
- این گیاهان فقط نیاز دارند که از ریشه آبیاری شوند. سعی کنید که گیاه را از ایجاد لکه‌های کپک محافظت کنید و همچنین شاخ و برگ را خشک نگاه دارید.
- هر دو ماه یک بار به گیاه کود دهید.
- برای افزایش گل‌دهی، گل‌های پژمرده را بلافاصله از میان گل‌ها بردارید.
داشتن یک باغچه در تراس به شما احساس رضایت بسیار زیادی می‌دهد. زمانی که شما گوجه‌فرنگی‌ها، فلفل‌ها، گشنیز و غیره را در حال رشد در گلدان‌های کوچک در باغ خود می‌بینید، شما طبیعتا دوست خواهید داشت که کارهای مشابه (باغبانی) را بیشتر و بیشتر انجام دهید.مردمی که این کار را برای مدت زمانی انجام دهند، مردم باتجربه‌ای هستند. اما اجازه بدهید درباره آنچه که تازه‌واردان نیاز دارند انجام بدهند تا باغ سبزی‌کاری آن‌ها توسعه پیدا کند، صحبت کنیم. در ابتدا و قبل از هر عملی شما باید فضای کافی در تراس خود داشته باشید تا گیاهان بتوانند نفس بکشند. سپس باغ شما نیاز به نور کافی دارد. اگر شما این شرایط لازم را داشتید، باید بیشتر مطالعه کنید.

خواندن 1064 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 25 اسفند 1397 ساعت 20:24

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@