شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentFonticons has a deprecated constructor in /home/sibeas/public_html/plugins/content/fonticons/fonticons.php on line 16

یاس خوشه ای

کد: m335

یاس خوشه ای (یاس بنفش) یک گونه از گیاهان گلدار از جنس Syringa در خانواده Oleaceae (زیتون) است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 خاک غنی، سبک و اسیدی با زهکش خوب
 20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
 خیلی زیاد

دانستنی های علمی درباره گیاه یاس خوشه ای :
* یاس خوشه ای (یاس بنفش) (COMMON LILAC) یک گونه از گیاهان گلدار از جنس Syringa در خانواده Oleaceae (زیتون) ، بومی شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا است که بر روی تپه های صخره ای رشد می کند.
*Syringa سرده اي با 30-25 گونه از آسيا و جنوب شرقی اروپاست و به دليل گلهاي زيبايش در بهار و اوائل تابستان كاشته ميشود. ياس بنفش يكی از گونه های اين سرده به شمار ميرود.
* این درختچه میتواند 6 تا 7 متر ارتفاع بگیرد و قطر ساقه آن تا 20 سانتی متر از پایه یا ریشه است.
* پوست آن به رنگ خاکستری مایل به آبی تا خاکستری قهوه ای ، صاف بر روی ساقه های جوان و به حالت پوسته پوسته بر روی ساقه های مسن تر دیده میشود.
* برگهای آن ساده، 4 تا 12 سانتی متر طول و تا 8 سانتی متر عرض به رنگ سبز روشن و گاهی مایل به زرد ، بیضی و قلبی شکل ، با رگه هایی میباشد.
* میوه آن کپسول مانند به رنگ قهوه ای ، به طول 1-2 سانتی متر است.
* گل‌های معطر آن در خوشه‌های مخروطی به رنگ بنفش روشن در اواخر بهار و اوایل تابستان ظاهر می‌شوند.
* گل های آن با پایه لوله ای و جام شکل 6 تا 10 میلی متر بلندی دارند و با چهار لوب باز در اوج 5 تا 8 میلی متر بزرگ میشوند و معمولا به رنگ بنفش و گاهی اوقات سفید هستند.
* یاس خوشه ای به مکان آفتابی و خاک غنی، ترجیحاً قلیائی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن 15- درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
* موقع هرس یاس خوشه ای پس از اتمام دوره گل‌دهی می باشد
* گلهاي ياس بنفش اسانسی با بوی بسيار مطبوع دارند و در عطر سازی از آن استفاده بعمل مي آيد.
* طی تحقیقی گلهای تازه یاس خوشه ای در اواخر فروردين از باغ گياهشناسی ملی ايران چيده شده و با روش خيسانيدن در حلال هگزان، عصاره گيری به عمل آمده است و نوزده تركيب شناسايی شد كه 86% كل عصاره را تشكيل ميدادند. بتا آزارون با بيش از 27% بيشترين، بعد از آن فيتول 5/9%، آلفا فارنسن 8/6%، كاروون 4/4%، پاراديمتوكسي بنزن 1/3% و نريل استات 9/2% حجم اسانس را تشكيل ميدادند.
* کاربرد این گیاه در ایجاد فضای سبز شهری نیز زیاد میباشد و کاشت آن در پارکها ، بولوارها، سطوح شيب دار و ميادين مرسوم است
* تکثیر یاس خوشه ای از طریق تهیه قلمه چوب نرم در تابستان امکان‌پذیر است.

خواندن 745 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 10:46

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@