شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

یاس درختی لوویس

کد: m318

یاس درختی لوویس (LEWIS' MOCK-ORANGE) درختچه ای خزاندار از خانواده ی گل ادریسی است

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک هایی با مواد غذایی متوسط
 نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
کمی مرطوب
زیاد

 


خصوصیات گیاهشناسی و ظاهری گیاه یاس درختی لوویس :
"یاس درختی لوویس" درختچه ای خزاندار از خانواده ی گل ادریسی است. این گیاه بومی آمریکا است که از شمال غربی کالیفرنیا تا غرب آمریکای شمالی، شمال تا جنوب کلمبیا و از شرق تا آیداهو و مونتانا پراکنش دارد. این گیاه اولین بار توسط Meriwether Lewis در سال 1806 جمع آوری شد. به همین دلیل نام گونه ی آن را لوویس گذاشتند.
این درختچه دارای تاجی گرد بوده که تا حدود 1.5 تا 3 متر ارتفاع می تواند رشد کند. این گیاه دارای شاخه های طویلی است که در ابتدا به رنگ قرمز بوده و با افزایش سن کمرنگ شده تا اینکه به رنگ خاکستری تبدیل می شوند. پوست آن نیز دارای بریدگی ها و فلس های کوچکی است.
برگ ها دارای آرایش متقابل و در اندازه های متنوع دیده می شوند. این برگ ها تخم مرغی شکل بوده و حدود 3 تا 5 سانتیمتر طول دارند. حاشیه ی برگ ها صاف یا دندانه دار می باشد. برگ ها به رنگ سبز روشن با ساختاری زبر می باشند.
گل ها به صورت خوشه ای و در انتهای ساقه های طویل ظاهر می شوند. هر گل دارای چهار گلبرگ سفید رنگ است که حدود چهار سانتیمتر نیز طول دارد و دارای پرچم های متعددی به رنگ زرد می باشد. در زمان گلدهی، درختچه ها با تعداد زیادی گل های سفید رنگ پوشیده می شوند. گل ها دارای عطری بسیار قوی مشابه عطر شکوفه های بهارنارنج می باشند.
میوه ها به صورت کپسولی کوچک و سخت بوده که حدود یک ساینتیمتر نیز طول دارند. این میوه ها دارای زوائدی نوک تیز و سخت می باشند. هر میوه حاوی تعدادی بذر قهوه ای رنگ است.

شرایط محیط رشد گیاه یاس درختی لوویس :
یاس درختی لوویس عمدتاً مکان هایی با آفتاب کامل به همراه کمی سایه را برای رشد ترجیح می دهد.
نسبت به خشکی مقاوم است. همچنین در خاک های فقیر از نظر مواد غذایی نیز رشد خواهد کرد. ولی در خاک هایی با مواد غذایی متوسط، رشد بهتری خواهد داشت. همچنین می تواند به خوبی در خاک هایی با بافت سنگین رسی نیز رشد کند.
این گیاهان تا دمای -15 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند.
نسبت به هرس بسیار متحمل هستند. هر ساله حدود یک سوم شاخه ها در اثر هرس حذف می شوند. در نتیجه گیاه در فصل رشد جدید، شاخه های جدید و در نهایت تعداد بیشتری گل تولید خواهد کرد.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی گیاه یاس درختی لوویس:
بومیان آمریکایی از یاس درختی لوویس برای اهداف مختلفی استفاده می کنند. چوب سخت آن برای ساخت ادوات شکار، ماهیگیری، کفش اسکی، پیپ و لوازم منزل کاربرد دارد. برگ ها و پوست آن حاوی ساپونین می باشند که در مخلوط با آب برای تهیه صابون های ملایم مورد استفاده قرار می گیرد.
علاوه بر موارد ذکر شده، از درختچه های این گیاه به دلیل تعداد زیاد گل ها و نیز عطر قوی آنها به عنوان گیاه زینتی در باغ ها و پارک ها استفاده می گردد.


نحوه تکثیر گیاه یاس درختی لوویس :
یکی از روش های تکثیر این گیاه، کشت بذرهای آن است. اگر این بذور یک ماه قبل از کشت در شاسی سرد نگهداری شوند، جوانه زنی آنها بهتر صورت می گیرد. نشاها را در زمان مناسب به گلخانه و در گلدان ها منتقل می کنند تا زمستان را در گلخانه سپری کنند. اواخر بهار یا اوایل تابستان، پس از رفع خطر سرما، می توان نهال های بذری را به زمین اصلی منتقل نمود.
یکی دیگر از روش های ازدیاد یاس درختی لوویس استفاده از قلمه های چوبی نیمه رسیده می باشد. در طی ماه های جولای تا آگست، قلمه ها را از شاخه های جانبی به طول 7 تا 10 سانتیمتر انتخاب کرده و آنها را در سایه یا زیر سیستم میست برای ریشه دار شدن کشت می کنند.
روش بعدی تکثیر این گیاه استفاده از قلمه های چوبی بالغ به طول 15 تا 25 سانتیمتر در طی ماه دسامبر می باشد. این قلمه ها ریشه زایی نسبتاً خوبی دارند. ولی قلمه های چوب نیمه رسیده دارای بیشترین درصد ریشه زایی می باشند.
همچنین با استفاده از روش خوابانیدن در تابستان نیز می توان این گیاهان را تکثیر نمود. این روش بسیار آسان می باشد.

 

خواندن 1188 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 15 فروردين 1398 ساعت 21:00

دسته بندی کامل گیاهان سبز و زینتی

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@