شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درخت انجیلی

 کد: D1412

درخت انجیلی(IRON WOOD) به دلیل رنگهای متنوع برگهایش در پاییز یکی از زیباترین درختان شمال میباشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  گچی،ماسه ای،شنی ،غنی ،اسیدی و خوب زهکشی شده

بین -3 تا 16 درجه

  مرطوب
زیاد

    

دانستنی های علمی درباره درخت انجیلی (IRON WOOD):
درخت انجیلی (IRON WOOD) یا آسوندار با نام علمی parrotia persia درختی است بسیار زیبا و برگریز از خانواده Hamamelidaceae که بومی شمال ایران و قفقازستان میباشد.
این درخت درنقاط مختلف شمال کشور به نام های گوناگون خوانده می‌شود که می توان به “توتوی” درگیلان، “انجیلی” در نور، کجور، گرگان، ، “تفی” گرگان و طوالش، “سرآغاجی؛ دمیر آغاجی” در بین ترک زبانان آستارا، طوالش و مینودشت، “انجول” در بین فارسی زبانان مینودشت اشاره کرد.
پراکندگی درخت انجیلی در شمال کشور از جلگه های ساحلی دریای خزر تا ارتفاعات میان بند میباشد.
نامگذاری این درخت باشکوه برگرفته از نام جهانگرد و پروفوسور علوم دارویی آلمانی میباشد که در سال 1829 از کوه عرفات صعود کرده است. این درخت به علت داشتن چوب بسیار سخت که حتی میخ در آن فرو نمیرود iroonwood (چوب آهنین) نامیده میشود.
این درخت به دلیل رنگهای متنوع برگهایش در پاییز یکی از زیباترین درختان شمال میباشد.
از نکات مثبت حائز اهميت ديگر که برای آن مي توان برشمرد، مقاومت بالاي این درخت در برابر آفات، بيماری، خشکسالی، باد و حتی آلودگی ها و تنش های شهری است؛ عاملی که در کنار آن همه زيبايی ،انتخاب انجيلی را در طراحی هاي خيابان هاي شهر و پارک ها و باغ ها ايده آل مي سازد. از اين رو است که شاهد استفاده از آن به صورت روزافزون در کشورهاي اروپايي و امريکايي هستيم.
در حالی که در بازارهای اروپايی به منظور استفاده از اين درخت در طراحی های باغ ها قيمتی بيش از 50 يورو براي يک نهال کوچک انجيلي پرداخته مي شود، بزرگ ترين استفاده ما در تهيه زغال و صنايع دکوری و تهيه چوب سيگار و... است و حتی خيابان های شهرهاي شمالی با درختان نخل و اکاليپتوس تزيين می شوند.
در حالی که هر کشوری به داشته های طبيعی خود چنان تفاخر می کند ما از داشتن چنين نعمتی نه تنها بهره يی نمی بريم بلکه از وجودشان نيز آگاهی نداريم که آگاهی سرمايه ای است ارزشمند که هرگاه به کار گرفته شود موجب غني شدن مي شود.
انجیلی، درخت یا درختچه ای است خزان کننده که رنگ تنه‌ در درختان جوان، خاکستری و در درختان مسن، تیره و پوست آن صاف است و به صورت صفحه و ورقه جدا می‌شود.
آسوندار، به بلندای 30 متر نیز میرسد ولی به طور معمول بین 15 تا 20 متر ارتفاع دارد و بین 8 تا 15 متر گستردگی دارد و قطر تنه آن 150 سانتیمتر میباشد.
این درخت دارای تاجی گسترده میباشد.
تنه ی درخت انجیلی، که گاهی از پایین چند شاخه بوده و به شیوه های گوناگون در هم تنیده و به هم گره می خورد و نقش های زیبایی را می آفرینند.
چوب درخت انجیلی؛ سخت، سنگین، گره‌دار، پیچ و تاب خورده که مقاومت به پوسیدگی آن زیاد بوده، می‌باشد ولی ارزش صنعتی ندارد.
برگ های انجیلی، متناوب، بیضوی و پهن برگ و خزان کننده، که برگ های پاییزه آن به رنگ قرمز زیبایی دیده می‌شود.
این برگها بین 6 تا 15 سانتیمتر طول و بین 4 تا 10 سانتیمتر عرض دارند.
گل اذین درخت انجیلی دارای پایک کوتاهی است که به‌صورت “کاپیتول” قبل از بازشدن برگ در اسفندماه بر روی ساقه همان سال ظاهر می‌گردد و دارای ‪ ۲‬تا ‪ ۶‬گل می‌باشد. رنگ گل‌های آن از ارغوانی تا قرمز است. گلها دارای 4 کاسبرگ هستند و فاقد گلبرگ و پرچم میباشند.
جوانه های آسون دار از سه فلس سیاه رنگ چرمی و خزی تشکیل شده‌است، برگ آن پایک- دار، نیم ریزان و با دمبرگی کوتاه به طول سه تا هشت میلی متر می‌باشد که در دو سمت آن گوشوارک باریک ، کرکدار و ریزانی قرار گرفته است.
رگ برگ های آن شانه‌ای و در حدود ‪ ۶‬تا‪ ۸‬جفت بوده و معمولا کمی فرو رفته به نظر می‌رسد، در صورتی که پشت برگ برجسته است وبرگ را موج دار نشان می‌دهد دو روی برگ خزی و با تارها و کرک پوشیده شده و به رنگ خاکستری است.
میوه درخت انجیلی کپسول خشک چوبی وتخم مرغی با دوتکه به قطر ده تا دوازده میلی متر با داخلی صیقلی و خارجی خشن می‌باشد که درون هر یک دو دانه نامتقارن و قهوه‌ای رنگ شفاف و بدون کرک دیده می‌شود.
این درخت قدرت جوش خوردن بالایی دارد ، به طوریکه اگر تنه های درخت برروی هم قرار گیرند به راحتی به هم جوش میخورند.
Parrotia به معنی جنس طوطی می‌باشد و علت این نامگذاری دو زائده منقار مانند، شبیه نوک طوطی است که در دو طرف میوه در قسمت بالا قرار دارد.

نگهداری از درخت انجیلی :
خاک: خاک گچی ، ماسه ای، شنی ، غنی، اسیدی و خوب زهکشی شده برای رشد این گیاه مناسب میباشد.
نور :بهتر است در آفتاب کامل قرار داشته باشد.
در نیمسایه هم رشد میکند ولی در آفتاب کامل رشد بهتری خواهد داشت.
دما: دمای بین -3 تا 16 درجه، دمایی مناسب است.
آبیاری : به صورت متوسط کافی است.
این درخت مناسب برای مناطق معتدل و مرطوب است ولی تا حدی نیز در برابر سرما و برف و بوران مقاومت دارد.

خواص درخت انجیلی:
ریشه و برگ درخت انجیلی مصرف دارویی دارد.
تکثیر درخت انجیلی از طریق قلمه چوب نرم میباشد.
بیماری و یا آفت خاصی این گیاه را تهدید نمیکند.

 

Save

Save

خواندن 2418 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 11:44

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@