شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درخت پیچ گلیسین

کد: D1426

پیچ گلیسین (CHINESE WISTERIA) درختچه ای مقاوم، خزان دار با طول عمر زياد ، بالا رونده چوبي ، سريع الرشد است.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
 خاک لوم با زهکشی خوب و PH: 5.5_6.5
11 درجه سانتیگراد
کمی خشک
 زیاد

دانستنی های علمی درباره درخت پیچ گلیسین :
درخت پیچ گلیسین گونه ای گیاه بالا رونده از جنس Wisteria در خانواده Fabaceae (بقولات - پروانه آسا) بومی چین (بیشتر در استانهای Guangxi, Guizhou, Hebei, Henan, Hubei, Shaanxi, و Yunnan میباشد)
این گیاه در سال 1816 از چین به اروپا و شمال امریکا آورده شده است و به عنوان یکی از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه های غرب تبدیل شده و از پرکاربردترین درختان در فضای سبز به شمار میرود.
در برخی از مناطق شرقی ایالات متحده ، پیچ گلیسین به عنوان گونه مهاجم معرفی شده است.پیچ گلیسین می تواند 20 تا 30 متر در طول رشد کند و بلند شود. دارای برگ های براق سبز رنگ به طول 10 تا 30 سانتی که هریک 9 تا 13 برگچه مستطیلی 2 تا 6 سانتی متری دارند.گل های آن سفید، بنفش، آبی به طول 15 تا 20 سانتی متر هستند که در بهار نمایان میشوند و معمولا در اواسط ماه فروردین به اوج خود میرسند. گل ها قبل از گسترش شاخ و برگ در هر خوشه همزمان باز میشوند و عطری شبیه به انگور دارند.میوه آن پهن، قهوه ای رنگ و مخملی شبیه غلاف حبوبات است و 5 تا 10 سانتی متر طول دارد و دانه های آن دیسک مانند وبا ضخامت حدود 1 سانتی متر میباشند.پیچ گلیسین درختچه ای مقاوم، خزان دار با طول عمر زياد ، بالا رونده چوبي ، سريع الرشد (در شرايط محيطي مناسب سالي 3 متر رشد مي کند.) برگ هاي آن متناوب و به فرم مرکب شانه اي فردهستند.گل آذين خوشه ي زيبايش سبب معروفيت اين گياه شده است. پس از گلدهي ، بذور در غلافهايي تشکيل مي شوند. اين غلافها (نيام) به رنگ سبز مي باشند.پیچ گلیسین گياهي است که تقريبا به نور زيادي نياز دارد و بايستي در مکان هاي آفتابگير کاشته شود. این گیاه به خاک های لومی با زهکش مناسب نياز دارد و خاک های سنگين را نمي پسندد. به خاک هاي گچي و آهکي حساس است و PH5/5 تا 5/6 ( کمی اسيدی) بهترين حالت برای اين گياه است. به رطوبت متوسط و منظم نياز دارد . خشکی را به خوبی تحمل می کند و به رطوبت فراوان حساس است. پیچ گلیسین گياه مناطق معتدله محسوب مي شود و در محدوده دمايي 4 تا 35 درجه رشد ميکند. نوسانات دمايی در بهار سبب ريختن گل ها می شود.تغذيه : اين گياه به خاک کاملا غنی از مواد آلي و معدني نياز دارد.
کود دهی پیچ گلیسین قبل از زمان گلدهی برای پديدار شدن گل های زيبا ضروری است.در بهار و تابستان ( در هر دو موعد گلدهي ) کود دهی انجام می شود.
در مورد نسبت کود دهی NPK آن اطلاعاتی در دست نيست اما کود سوپر فسفات به ميزان 68 گرم و سولفات پتاسيم به ميزان 48 گرم در هر متر مربع خاک به اين گياه داده مي شود تا گلدهی تحريک شود و گلهای زيبايی پديدار شوند.
هرس پیچ گلیسین : به خاطر کنترل رشد زياد و به منظور توليد گل بيشتر ، هرس ساليانه انجام ميگيرد. در هر سال، دو نوبت هرس بايستی انجام شود:
1- هرس پائيزه
2- هرس زمستانه هرس پائيزه در مهر ماه صورت مي گيرد . در اين هرس شاخه هاي سال جاري تا 30 سانتی متری شاخه اصلی قطع مي شوند و بايستي4 تا 6 برگ روی هر شاخه باقی گذاشته شود. هرس زمستانه در اواخر زمستان (بهمن ماه يا اسفند ماه) صورت مي گيرد. در اين هرس شاخه های جانبي را قطع مي کنند به طوري که باقيمانده ي شاخه داراي 2 تا 3 جوانه باشد. اين جوانه ها تبديل به گل خواهند شد. گل ها در اين درختچه در شاخه هاي سال قبل پديدار مي شوند و در طي هرس کردن نبايد شاخه ها را کاملا قطع نماييم. بلکه بايستي 2 تا 3 جوانه باقي بگذاريم.
آفات و بيماری های پیچ گلیسین گاهی اوقات بيماری لکه برگی به اين گياه حمله می کند. قارچ هاي عسلی و حشرات مکنده ای چون شته ها و شپشک ها نيز به اين گياه آسيب مي رسانند. مشکلات محيطی و فيزيولوژيکی گياه گليسين به خاک های گچی و آهکی حساسيت دارد. خاک هايي با PH قليايي براي اين گياه مناسب نيستند. کمبود آهن و فسفر و پتاسيم خاک به اين گياه صدمه مي رساند و سبب کاهش تعداد گل ها مي شود و همان طور که ذکر شد يخبندان هاي بهاره سبب ريختن گل هاي آن مي شود.
تکثير پیچ گلیسین به چندين روش گليسين را مي توان تکثير نمود : 1- (قلمه) قلمه چوبی يا قلمه نيمه چوبی را از شاخه های جانبی در ابتدا يا اواسط تابستان تهيه می کنند و در خزانه قرار می دهند. 2- (خوابانيدن) خوابانيدن سر شاخه ها در پاييز صورت می گيرد. 3- (پيوند زدن) راه تجاری تکثير گليسين است که در اوايل بهار صورت مي گيرد. 4- (بذر) بذرها داراي خواب نيستند و جوانه زني شان به خوبي صورت مي گيرد. در فروردين يا ارديبهشت مي توان بذر ها را کاشت. البته خيس کردن بذور به مدت 24 ساعت در آب قبل از کاشت،جوانه زني را سرعت مي بخشد. بذر هايي که مربوط به سال جاري هستند بهترين جوانه زني را دارند و با گذشت زمان، به سرعت قوه ناميه شان کاهش مي يابد.
هشدار : تمام قسمت های گیاه پیچ گلیسین حاوی یک گلیکوزید به نام wisterin است که در صورت بلع سمی است و ممکن است باعث تهوع، استفراغ، درد معده و اسهال شود. پیچ گلیسین در بسیاری کودکان ایجاد مسمومیت کرده است که اسهال و استفراغ خفیف تا شدید از رایج ترین اثرات آن بوده است.

خواندن 1103 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 19:10

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@