شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentFonticons has a deprecated constructor in /home/sibeas/public_html/plugins/content/fonticons/fonticons.php on line 16

درخت آروکاریا بیدویلی

کد: D1046

آروکاریا بیدویلی یا "BUNYA PINE" گياهی سوزنی برگ و زيبا، از خانواده کاج مطبق یا آروكارياسه می باشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  کمپوست سبک
5 تا 16 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

خصوصیات گیاهشناسی درخت آروکاریا بیدویلی :
آروکاریا بیدویلی یا "BUNYA PINE" گياهی سوزنی برگ و زيبا، از خانواده کاج مطبق یا آروكارياسه می باشد. این گیاه دارای شاخه‌ های مطبق بوده و موطن اصلی آن جزيره نورفولك استراليا است.
رشد آروکاریا بیدویلی در محيط طبيعی زياد ولی در آپارتمان به كندی رشد می‌ نمايد و حداكثر به طول 150 سانتيمتر می رسد و نیاز فراوانی به اكسيژن دارد.
برگ ها در گیاهان بالغ و نونهال متفاوت است. برگ های درختان نونهال براق، به رنگ سبز روشن، سوزنی، به طول 2.5 تا 5 سانتیمتر و دارای نوک تیز می باشد. برگ های درختان بالغ، گسترده، براق، به رنگ سبز تیره، به طول 0.7 تا 2.8 سانتیمتر، نیزه ای یا سه گوش-تخم مرغی، پهن، چرم مانند، فاقد رگبرگ میانی اما دارای تعداد متعددی رگبرگ های پرمانند می باشد.
مخروط های این کاج حدود 20 تا 35 سانتیمتر قطر داشته و توسط پرندگان بزرگ شکافته می شوند. یا اینکه در صورت بلوغ، مخلوط ها شکافته شده و بذرهای بزرگ که حدود 3 تا 4 سانتیمتر قطر دارند، رها می گردند.
پوست درخت آروکاریا بیدویلی به رنگ قهوه ای تیره تا مشکی و دارای فلس هایی به ابعاد 2.5 در 7.5 سانتیمتر می باشند. معمولاً درختان پس از 14 سال به باردهی یا تولید مخروط می رسند. مخروط های نر معمولاً در آپریل تشکیل شده و در ماه های سپتامبر تا اکتبر به بلوغ می رسند. این مخروط ها بیش از 20 سانتیمتر نیز طول دارند و به صورت منفرد در انتهای شاخه های کوتاه تشکیل می شوند. مخروط های ماده یا تولید کننده ی بذر طی ماه های دسامبر تا مارچ و حدود 17 ماه پس از گرده افشانی تولید می گردند.
هر مخروط حاوی حدود 50 تا 100 عدد بذر می باشد. بذرها حدود 2.5 سانتیمتر طول داشته و دارای یک پوسته ی نازک و بدون بال می باشند.
شرایط محیط رشد آروکاریا بیدویلی:
بهتر است در تابستان از تابش نور مستقيم آفتاب به آن جلوگيری شود. اگر چه سايه را تحمل می‌ نمايد ولی نزديك به پنجره با نور ملايم نگهداری گردد.
در بهار و تابستان هر هفته يكبار 80 درجه آن را بچرخانيد، در غير اينصورت گياه بطرف نور خم شده و شكل طبيعی خود را از دست می دهد.
حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتيگراد و حداكثر آن در تابستان 16 درجه سانتيگراد می باشد. در صورت امكان بهتر است در تابستان بيرون از اتاق نگهداری شود.
در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز يكبار آبياری كافی است. خاك باید همواره مرطوب نگه داشته شود. در صورت امكان از آب سبك بدون املاح استفاده گردد.
هفته ای يكبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان نیاز به غبار پاشی با آبفشان دارد.
با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذيه مصنوعی از كود محلول در آب استفاده شود. به دلیل نياز كم اين گياه به تغذيه مصنوعی، نصف مقدار کودی توصیه شده روی بسته های کود، برای تغذیه کافی است.
خاك مورد نياز اين گياه كمپوست سبك است.
آروکاریا بیدویلی درجه حرارت بالا را تحمل نمی كند.
تکثیر آروکاریا بیدویلی:
تکثیر کاج آروکاریا بیدویلی مطبق در خانه بسیار مشکل و تقریباً ناممکن است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می شود. که البته قلمه باید از انتهای ساقه گیاه باشد، در غیر این صورت گیاه حاصل کج رشد می کند.
در نوک این کاج ساقه فوقانی قرار دارد که به صورت عمودی و رو به بالا است. اگر این ساقه آسیب ببیند و یا قطع شود چند ساقهٔ دیگر در محل بریدگی بوجود می آید که برای تکثیر از آنها می توان استفاده نمود. البته قلمه را باید با استفاده از هورمون ریشه زا مثل اسید ایندول بوتیریک ریشه دار کرد .
گياهانی كه از طريق كاشت بذر بدست آمده اند، شاخه هایی بيمار و نامنظم توليد می نمايد و بهتر است در ازدياد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد.

Save

خواندن 645 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 مرداد 1398 ساعت 09:29

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@