شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درخت صنوبر لرزان

کد: D1045
درخت صنوبر لرزان درختی است از جنس صنوبرها که بومی نواحی معتدل و خنک اروپا و آسیا – از ایسلند و بریتانیا  می باشد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  خاک های مرطوب و هوموس دار
 نواحی معتدل و خنک
 مرطوب
زیاد

 خصوصیات گیاهشناسی درخت صنوبر لرزان:
درخت صنوبر لرزان درختی است از جنس صنوبرها که بومی نواحی معتدل و خنک اروپا و آسیا – از ایسلند و بریتانیا تا روسیه، اسپانیا، ترکیه، کره و ژاپن – می باشد. این گیاه اساساً درختی خزاندار به ارتفاع 20 متر با قطر تنه ی حدود یک متر است که تاج آن تا حدود 10 متر پراکنده می شود. پوست درخت صنوبر لرزان به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای کمرنگ و صاف با عدسک هایی به رنگ خاکستری تیره و الماس مانند بر روی درختان جوان است. این عدسک ها بر روی درختان مسن تر به رنگ های تیره تر و با شکاف هایی دیده می شود. برگ های بالغی که بر روی شاخه های بالغ تشکیل می شود، تقریباً گرد است که پهنای آن بیشتر از طولش می باشد. این برگ ها به قطر 2 تا 8 سانتیمتر با حاشیه ای دندانه دار و پهنکی افقی است. برگ ها درخت صنوبر لرزان همچنین دارای دمبرگ های پهن و به طول 4 تا 8 سانتیمتر می باشند. پهن بودن دمبرگ ها سبب می شود که برگ ها در هنگام وزیدن نسیم و باد به حالت لرزان خودنمایی کند. نام درخت صنوبر لرزان نیز به دلیل لرزان بودن برگ های آن به آن داده شده است. این برگ ها روی نهال ها و شاخه های سریع الرشد پاجوش ها یا ریشه جوش ها به شکل های مختلفی از جمله قلبی شکل تا نزدیک به سه گوش دیده می شوند.
گل ها صنوبر لرزان به صورت خوشه ای بوده که در اوایل بهار قبل از ظاهر شدن برگ های جدید تشکیل می شوند. گرده اشفاین این گل ها توسط باد صورت می گیرد. این گیاهان دوپایه هستند به طوری که گل های نر و ماده به صورت جدا از هم روی پایه های مختلفی قرار دارند. خوشه های گل های نر درخت صنوبر لرزان به رنگ سبز و قهوه ای و به طول 5 تا 10 سانتیمتر در زمان رها شدن دانه های گرده دیده می شود. خوشه های گل های ماده به رنگ سبز و به طول 2 تا 4 سانتیمتر در زمان گرده افشانی دیده می شوند. بلوغ و گرده افشانی گل ها در اوایل تابستان صورت می گیرد. هر خوشه ی گل ماده می تواند حدود 10 تا 20 میوه ی کپسولی باشد. هر میوه نیز دارای تعدادی بذر کوچک و کرکدار می باشد. زمانی که کپسول ها باز می شوند، وجود کرک ها بر روی این بذرها سبب سهولت در پراکنش آنها توسط باد می گردد. این گونه گیاهی را به دلیل وجود دندانه های عمیق بر روی گیاه، می توان از گونه ی صنوبر آمریکایی (Populus tremuloides) تشخیص داد.
از هیبرید این گونه ی گیاهی با درخت سفید پلت (Populus alba)، گونه ای به نام Populus canescens تولید می شود که در اروپا و آسیای میانه یافت می شود. همچنین هیبرید های دیگری از این گیاهان تولید یافت شده که نسبت به برخی از بیماری ها و آفات نیز مقاوم می باشند.
شرایط محیط رشد درخت صنوبر لرزان:
صنوبر لرزان گونه ای بسیار مقاوم نسبت به سرمای زمستان و تابستان های کوتاه مدت است. همچنین برگ های این گیاه برای مصرف گوزن های زرد نامطبوع بوده و در نتیجه این درختان در برابر حمله ی این حیوانات در امان می ماند.
این درختان در خاک های مرطوب، هوموس دار و حاصلخیز به خوبی رشد خواهند کرد. اما سیستم ریشه ای قوی دارند.
در نواحی سایه نیز به خوبی و با سرعت رشد خواهند کرد.
تکثیردرخت صنوبر لرزان:
تکثیر درخت صنوبر لرزان مانند سایر گونه های صنوبر لرزان، توسط جدا کردن پاجوش ها یا ریشه جوش های آنها صورت می گیرد.
یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاهان کشت بذرهای آنها، بلافاصله پس رسیدن بذرها در بهار می باشد. این بذرها برای دوره ی کوتاهی قدرت جوانه زنی خود را از دست می دهند بنابراین باید بلافاصله پس از برداشت، کشت گردند. بذرها را به صورت سطحی کشت کرده و روی بذرها را با یک لایه ی نازکی از خاک می پوشانند.
ریشه دار کردن قلمه های چوب بالغ در نوامبر تا دسامبر در بسترهای کشت ریشه زایی نیز یکی دیگر از روش های ازدیاد آنها است. این گونه های گیاهی سخت ریشه زا می باشند.

Save

Save

خواندن 936 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 مرداد 1398 ساعت 10:06

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@