شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

کرن بری

 کد: D1226

کرن بری (Vaccinium macrocarpon Aiton)، بومیان آمریکا تنها کسانی بودند که این میوه را استفاده می‏ کردند.

 دانستنی های علمی میوه کرن بری (Vaccinium macrocarpon Aiton):

 

کرن بری (Vaccinium macrocarpon Aiton) در حدود سال 1550 میلادی، بومیان آمریکا تنها کسانی بودند که این میوه را استفاده می‏ کردند.

میوه کرن بری یکی از سه میوه ی بومی آمریکای شمالی است. نخست، فقط از نواحی شمال شرقی آمریکا برداشت می شد اما پس از آن در دیگر نقاط شمال آمریکا مثل ویسکانسین وشمال غربی اقیانوس آرام و شیلی هم پرورش داده شد.
در حدود سال 1550 میلادی، بومیان آمریکا تنها کسانی بودند که این میوه را استفاده می‏ کردند. بومیان، با ترکیب کرن بری له شده با گوشت گوزن غذایی به نام پِمیکانا تهیه می کردند. آنان، این میوه را توت شگفت انگیز (wonder berry) می نامیدند.
در سال 1620 میلادی مهاجران و مسافران موارد مصرف کرن بری را از بومیان آموختند.
مهاجران آلمانی و هلندی این میوه را "کرنی- بری"(crane-berry) یا توت مرغ ماهیخوار، نامیدند. این نامگذاری، به سبب شباهت رنگ شکوفه‏ های کرن بری با سر و گردن مرغ ماهیخوار یا علاقه ی این پرنده به خوردن آن بود. سرانجام این واژه کوتاه به cranberry تبدیل شد.
گیاه کرن بری به صورت درختچه‌های کوتاه و همیشه سبز است که برگها ریزی داشته، به طوریکه میوه کرن بری از برگ‌های گیاه بزرگ‌ تراست.
رنگ میوه کرن بری در ابتدا سفید است و بعد از آنکه رسید به رنگ قرمز در می‌آید. این میوه‌ها علاوه بر ارزش غذایی از خواص درمانی بسیاری برخوردار هستند.
این میوه‌ها خوراکی بوده، ترش هستند و ممکن است ترشی بر شیرینی چیره باشد.
کرنبری‌ها در امریکا و کانادا به شکل تجاری کشت می‌شوند، میوه‌هایشان به صورت تازه مصرف می‌شوند و یا از آنها برای تهیه آب‌میوه، سس، مربا، و کرنبری خشک (خشکبار) استفاده می‌شود.
میوه ای است که دارای فواید زیادی است و مهمترین آنها پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه و معالجه عفونت های کلیه است. جدیدا محققان چینی فواید جدید این میوه خوش رنگ را کشف کرده اند.
در این بررسی مهم پژوهشگران چینی یکصد وهشتاد ونه نفر را که به باکتری HBP آلوده بودند مورد مطالعه قرار داده و به نود وهفت نفر از آنها رژیم آب میوه کرنبری داده و نود و دو نفر دیگر رژیم غذایی معمولی داشته و تا نود روز از مصرف کرن بری دوری کردند. پس از اتمام بررسی معلوم گردید که چهارده درصد آن دسته ای که دارای رژیم کرن بری بودند بهبودی کامل حاصل نموده و آ‌زمایشات مختلف نتوانسته وجود باکتری را در معده افراد تحت مطالعه تایید کند.
این بررسی ثابت میکند که با کرن بری میتوان عفونت HBP را درمان کرد و یا از بروز و پیشرفت عفونت در معده جلوگیری کرد. پژوهشگران این بررسی علمی عقیده دارند که عامل از بین بردن HBP در معده توسط کرن بری به علت ماده ای است به نام Proanthocyanidins که به مقدار زیادی در این میوه وجود دارد.
با این نظریه جالب دانشمندان خواهند توانست در آینده ای نزدیک داروی موثری به جز آنتی بیوتیکهای سنگین برای پیشگیری و درمان عفونت HBP که اگر درمان نشود امکان بروز سرطان معده را افزایش میدهد پیدا کنند و کیفیت زندگی میلیونها نفر را تضمین نمایند
بسیای از گیاهان دارویی و میوه‌ها خاصیت چربی سوزی دارند و به شما در لاغر شدن و آب کردن چربی‌های اضافی بدن به ویژه چربی اطراف ناحیه شکم و پهلوها کمک میکنند. یکی از این گیاهان مفید کرن بری است. امروزه خواص درمانی و به خصوص تاثیر این میوه در لاغری در تحقیقات جدید ثابت شده است. همچنین از مهمترین خواص کرن بری کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، کاهش عفونت‏ های باکتریایی در دهان و به تبع آن کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری‏ های لثه است.
جفری بلومبرگ از متخصصان دانشگاه تافتس آمریکا : زیست فعال‌های موجود در میوه کرن بری، طیف وسیعی از اثرات مثبت را برای سلامتی دارند. همچنین با در نظر گرفتن طبیعت پیچیده و تنوع ترکیب‌های موجود در میوه‌های توت مانند و چگونگی تعامل آنها با یکدیگر می‌توان اظهار کرد, در تشخیص فوائد بالقوه کرنبری تنها لایه سطحی از اثرات آن بررسی شده است.
در این مطالعه پزشکان آمریکایی مشاهده کردند، ترکیب‌های موجود در میوه کرن بری در بهبود میکروبیوم معده، سیستم ایمنی، سلامت قلب وعروق تاثیرگذار است و همچنین این میوه می‌تواند به تنظیم فشارخون، گردش خون و سطح لیپید خون کمک کند.

 

کرن بری

خواندن 1090 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 تیر 1398 ساعت 21:39

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@