شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درختچه حرا

 کد: d1911

عصاره چوب درختچه حرا(GREY MANGROVE) در درمان گزیدگی نیش مار و عصاره بذر آن برای تسکیل دردها کاربرد داشت.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  همه انواع خاک ها

17-26

  مرطوب
 خیلی زیاد

دانستنی های علمی درباره درختچه حرا (GREY MANGROVE) :
* درختچه حرا توسط ابوعلی سینا، پزشک و دانشمند ایرانی معرفی و نامگذاری شد. نام جنس و خانواده این گیاه هم از نام ابوعلی سینا گرفته شده است. در منابع مختلف برای جنس Avicennia 4 تا 14 گونه معرفی شده است.
* درختچه حرا (GREY MANGROVE) گیاهی درختچه‌ای تا درختی به ارتفاع سه تا ده متر است. در مناطق گرمسیری ارتفاع این گیاه به 14 متر هم می رسد. پوست درخت صاف، نازک، پوسته پوسته و به رنگ خاکستری روشن است. رنگ خاکستری آن به حدی روشن است که گاهی آن را سفید می دانند. برگهای ضخیمی دارد که کرکهای روشنی بر روی سطح بالایی برگ قرار دارد. بر روی سطح زیرین برگ هم کرکهای نقره ای- سفیدی قرار دارد که بسیار کوچک هستند. مانند سایر گیاهان این خانواده، حرا نیز ریشه های هوایی دارد. این ریشه ها تا 20 سانتیمتر طول دارند و به گیاه این امکان را می دهد تا بتواند اکسیژن هوا را در مناطقی که کمبود آن وجود دارد به راحتی جذب کند. گلهای آن سفید تا زرد طلایی است و در خوشه های سه تا پنج تایی قرار دارند.
* برگها دارای آرایش متقابل، چرم مانند و به رنگ سبز زیتونی هستند. میوه ها سبز، بیضی شکل و از نوع کپسول هستند. میوه ها گاهی بر روی درخت شکاف خورده و بذرها را آزاد می کنند.
* گلدهی درختچه حرا اواسط تا اواخر تابستان است. این گیاه زنده زایی ( vivipary ) دارد یعنی بذر بر روی درخت جوانه می زند.
* حرا در شوری بسیار بالا می تواند رشد کند و نمک را از برگهای خود دفع می کند. به همین دلیل دیدن بلورهای نمک بر روی برگهای این گیاه امری طبیعی است. حرا به شرایط نامساعد محیطی، بادهای شدید و انواع و اقسام بیماری ها بسیار مقاوم است. یکی از اولین گیاهانی است که در خاکهای سنگین و گلی با pH برابر 6.5 تا 8 رشد می کند. این گیاه تنها تحمل سایه را ندارد و برای رشد به نور کامل آفتاب نیاز دارد.
* بومیان استرالیایی از حرا به دلیل سبکی و قاومتش برای ساخت سایه بان و قایق استفاده می کردند. از این درختان به عنوان منبع گرده برای زنبورها در باغهای پرورش زنبور هم استفاده می شود.
* در منطقه دریای سرخ از برگهای این گیاه برای تغذیه شترها استفاده می شود. Lewis and Elvin-Lewis( 1977) بیان داشت که این درخت دارای ماده ای است که سبب سقط جنین می شود. برگ و پوست این درخت در گذشته برای تقویت قوای جنسی استفاده می شد. عصاره چوب درختچه حرا در درمان گزیدگی نیش مار و عصاره بذر آن برای تسکیل دردها کاربرد داشت. ریشه های درختچه حرا هم دارای تانن است. پوسته درخت دارای ترکیبی به نام lapachol(C15H14O3) است.
* یک مطالعه بر روی اثر ضد ویروسی گیاه حرا نتيجه گرفت که عصاره گليسيريني برگ حـرا اثر قابل توجهي در ممانعت از عفونت زايی ويروس پولیو در کشت سلول Vero داشتـه و مي تواند کانديد مناسبي جهت بررسيهاي بعدي و در نتيجه طراحي دارو با منشا طبيعي ضد ويروسي باشد.
* در مطالعه دیگری تاثیر گیاه حرا بر قارچها مورد بررسی قرار گرفت و نشان داده شد که عصاره متانولی برگ گیاه حرا در مقایسه با عصاره آبی در شرایط آزمایشگاهی اثر بازدارندگی بیشتری بر روی آلترناریا آلترناتا و پنی سیلیوم سیترینوم دارد.
* بررسی اثر ضد باکتریایی برگ حرا نشان داد که عصاره برگ حرا دارای اثرات ضد باکتريايی قابل ملاحظه ای بر روی اشريشياکلی و سودوموناس ائروژينوزا به عنوان باکتری های گرم منفی و استافيلوکوکوس اورئوس به عنوان يک باکتری گرم مثبت می باشد.
* بذرهای درختچه حرا بر روی درخت جوانه می زنند و سپس با کمک باد می تواند تا مسافتهای طولانی جابجا شود.
* حرا می تواند باعث ایجاد حساسیتهای شدید شود.

Save

خواندن 763 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 15:30

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@