شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درختچه پنج‌انگشت

کد: d1901

درختچه دارویی پنج انگشت بدین علت به آن پنج انگشت گویند که برگ‌های آن پنجه‌ای و پنج‌تایی است.

 دانستنی های علمی درباره درختچه پنج انگشت(Chaste tree or Vitex agnus-castus):
* درختچه دارویی پنج انگشت یا پاکدامنی وفلفل بیابانی یا بنگرو درختچه زیبایی به ارتفاع یک مترو نیم است که به علت گل‌های زیبایی که دارد گاه به عنوان گیاه تزئینی کاشته می‌شود. بدین علت به آن پنج انگشت گویند که برگ‌های آن پنجه‌ای و پنج‌تایی است. گل‌های آن به رنگ آبی و شبیه سنبله‌ای درازاست که سپس تبدیل به گل می‌شود. این گیاه را فلفل بیابانی نیزمی‌نامند ودربسیاری ازمناطق ایران می‌روید .
* این گیاه به این دلیل پاکدامن نامیده شده‌است که توسط رومیان باستان برای کاهش میل جنسی راهبان مورد استفاده قرارمی‌گرفت,درگذشته اعتقاد داشتند که این گیاه باعث کاهش میل جنسی می‌شود و به همین دلیل در قرون وسطی راهبان روی برگ‌های این گیاه تفکر می‌کردند و به همن دلیل نام دیگر این گیاه به پاکدامنی(chasteberry) مربوط می‌شود. با این وجود امروزه مشخص شده است که این گیاه اثری برمیل جنسی ندارد.
* مصارف دارویی مختلف گیاه پنج انگشت قرن‌هاست که شناخته شده‌است. هنگامی که میوه‌ی این گیاه که به گیاه پاکدامنی نیز معروف است، می‌رسد، از آن برای تهیه‌ی عصاره‌های پودری ومایعات دارویی استفاده می‌شود. گیاه پنج انگشت مزایای شگفت‌انگیزی برای سلامتی دارد
* گیاه دارویی پنج­‌انگشت ( Chaste tree or Vitex agnus-castus)، میوه‌ی کوچکی به شکل توت و به رنگ قهوه‌ای دارد، سایز آن مانند دانه‌های فلفل سیاه است و بویی مانند بوی نعناع دارد.
* میوه گیاه پنج ‌انگشت قابض است وبه بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند. افرادی که دچاربواسیریا شقاق باشند می‌توانند از اثرات درمانی آن سود بجویند ودرجوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود. ضماد میوه و برگ آن ادراررا افزایش می‌دهد و مقدارزیاد آن برای کلیه مضر است, این گیاه در درمان سر درد هم مفید است. این دارو جهت رفع اختلالات قاعدگی و یائسگی به کارمی‌رود. پنج انگشت، گیاه بسیار مؤثری برای درمان اختلالات قاعدگی است,از گیاه پنج انگشت، داروهایی به نامهای ویتاگنوس (VITAGNUS)، فمودین(Femodin) با مقدار ماده موثره ۲۰ میلی‌گرم در هر قرص و آگنوگل (Agnugol) تهیه کرده‌اند که عصاره خشک این گیاه می‌باشد, میوه این گیاه اثرات درمانی زیادی برای رحم دارد, قاعدگی را تنظیم می‌کند و برگ این گیاه ورم‌های رحمی را بهبود می‌بخشد وعفونت را پاک می‌سازد, فواید آن به قدری زیاد است که از این گیاه درقرص‌های گیاهی مورد استفاده برای تنظیم قاعدگی وکاهش خونریزی استفاده می‌شود.
* توصیه می‌شود که قبل ازمصرف گیاه پنج‌انگشت برای اهداف دارویی، با پزشک یا ارائه‌ دهنده‌ی مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

پنج‌انگشت

خواندن 980 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 12:53

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@