شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درختچه زرشک زینتی

کد: d1707

زرشک حاوی الکالوییدی بنام بربرین میباشد که خواص آنتی بیوتیکی و ضد سرطانی و پایین آورنده قند و کلسترول خون را دارد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
  خاک آهکی سبک با بافت لومی ،خاک غنی و مرطوب

تا دمای 15- درجه را تحمل میکند

مرطوب
متوسط

دانستنی های علمی درختچه زرشک زینتی:
زرشک زینتی (BERBERIS THUNBERGII) بومی ژاپن و نقاط معتدل نیمکره شمالی می باشد ودر ایران در مناطقی مانند خراسان، اطراف تهران ، قسمتهایی از آذربایجان، اصفهان، کرمان و همچنین کرج و چالوس می روید. این گیاه در قرن هفتم میلادی شناخته شده است و پیدایش آن از نظر زمین شناسی به دوره Eucen مربوط میشود.

خصوصیات گیاهشناسی زرشک زینتی:
این گیاه به دو نوع دانه دار و بی دانه تقسیم می شود: زرشک دانه دار بیشتر به صورت زینتی کشت می شود ولی نوع بی دانه آن از نظر تجارتی دارای اهمیت می باشد.
زرشک (به انگلیسی: Berberies) درختچه ایست تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است. اين گياه نهاندانــه دولپه ای میباشد و گلبرگ ها جدا میباشند. در کم آبی طاقت زیاد دارد .برگ زرشک تخم مرغی شکل و سر نیزه مانند و مزه آن ترش است که در برخی درختان صاف و در برخی دیگر دندانه دار است برگ ها در سطح رویی بدون روزنه می باشند. گل زرشک به صورت خوشه ای و هر گل دارای شش کاسبرگ، شش گلبرگ، شش پرچم و تخمدان و برچه است و رنگ این گلها نیز زرد رنگ است .میوه زرشک به صورت نا شکوفا و خوشه ای می باشد که بسیار زیبا از شاخه آویزان می شود که نخست سبز و کم کم زرد و هنگامی که کاملا رسید سرخ و بسیار خوشرنگ می شود. انتهای بهار و ابتدای تابستان فصل شکوفه دادن بوته زرشک است، غنچه‌های زرد رنگ زرشک در فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می‌گیرند.این گیاه به منظور ایجاد پرچین می تواند کاشته شود و یا به عنوان تک بوته ی تزئینی.

شرایط محیط رشد و نگهداری زرشک زینتی:
این گیاهان ترجیح می دهنددر یک مکان آفتابی باشند وتقریبا در مقابل سرما مقاوم می باشد و دمای هوا را تا 15- درجه تحمل میکند. خاک مناسب برای این گیاه خاک آهکی سبک ویا لومی می باشد. دوره آبياری زرشك به طور معمول 12-10 روز است و اين زمان بسته به نوع خاك و شرايط آب و هوايی تغيير می يابد هرس کردن این گیاه معمولاً در ماههای آبان تا بهمن انجام می شود و بيشتر شامل پيراستن شاخه های خشك گياه می باشد.

خواص دارویی و کاربردها زرشک زینتی:
زرشک حاوی الکالوییدی بنام بربرین میباشد که خواص آنتی بیوتیکی و ضد سرطانی و پایین آورنده قند و کلسترول خون را دارد.

نحوه تکثیر درختچه زرشک زینتی:
معمولاً پاجوشهال يك تا سه ساله را از گياه مادر جدا كرده و می كارند. هر چه پاجوشها جوانتر باشند امكان رشد آنها به صورت گياه مستقل بيشتر است .جدا نمودن پاجوشها از گياه مادر، از ماه بهمن تا فروردين صورت مي گيرد. پاجوشهای جدا شده بايد سريعاً در خاك مرطوب كشت شوند.

Save

خواندن 896 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 08:56

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@