شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

درختچه هاماملیس آمریکایی

کد: d1505

از شاخه های چنگالی درختچه هاماملیس آمریکایی (AMERICAN WITCH-HAZEL) برای ساخت عصا استفاده می گردد.

خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک های اسیدی، مرطوب و حاصلخیز
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل 
مرطوب
زیاد

  خصوصیات گیاهشناسی درختچه هاماملیس آمریکایی(AMERICAN WITCH-HAZEL):
درختچه هاماملیس آمریکایی (AMERICAN WITCH-HAZEL) یا "نارون کوهی آمریکایی" یکی از گونه های جنس هاماملیس یا نارون کوهی و بومی تا شرق آمریکای شمالی از اسکوتیا تا مینسوتا، و جنوب تا مرکز فلوریدا تا شرق تکزاس است.
این گیاه به صورت درختی کوچک، خزاندار، به ارتفاع بیش از 6 متر (به ندرت تا 10 متر) و اغلب با شاخه های انبوه می باشد. پوست آن به رنگ قهوه ای روشن، صاف، فلسی، دارای خطوطی به رنگ ارغوانی مایل به قرمز است.
شاخه های کوچک در ابتدا دارای کرک بوده که به تدریج صاف و بدون کرک می شوند. این شاخه چه ها به رنگ قهوه ای مایل به نارنجی، در برخی نواحی دارای خال های سفید و در نهایت دارای پوستی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند.
جوانه های برگی به صورت نوک تیز، کمی هلالی شکل، کرکدار و به رنگ قهوه ای روشن می باشند. برگ ها تخم مرغی شکل، به طول 3.7 تا 16.7 سانتیمتر و عرض 2.5 تا 13 سانتیمتر، نوک تیز یا نوک گرد، دارای دندانه هایی موجی یا حاشیه ی کمی لوبدار هستند. این برگ ها همچنین دمبرگی کوتاه، محکم، به طول 6 تا 15 میلیمتر نیز دارند. رگبرگ میانی کم و بیش کرکدار، محکم و دارای شش تا هفت جفت رگبرگ اولیه می باشد. برگ های جوان پیچ خورده بوده و به وسیله کرک پوشیده شده اند. زمانی که این برگ ها به رشد کامل خود می رسند، سطح بالایی آنها به رنگ سبز تیره و سطح پایینی آنها کمرنگ تر مشاهده می شود. در پاییز تغییر رنگ داده و زرد رنگ دیده می شوند. برگ ها دارای گوشوارک هایی نیزه ای شکل و نوک تیز هستند که به زودی پس از پهن شدن و رشد برگ ها، می ریزند.
گل ها به رنگ زرد روشن یا کم رنگ، به ندرت نارنجی یا مایل به قرمز دیده می شوند. این گل ها دارای چهار گلبرگ نواری شکل به طول 10 تا 20 میلیمتر و چهار پرچم کوتاه هستند. گل ها به صورت خوشه ای رشد کرده و زمان گلدهی نیز حدوداً اواسط پاییز است که تا اواخر پاییز ادامه خواهد داشت. جام گل دارای چهار بخش گود، بسیار کرکدار، به رنگ نارنجی مایل به قهوه ای، دارای جوانه ی فلس فلس و پایا است که در انتها به تخمدان چسبیده است.
میوه ها به صورت کپسول چوبی و سخت، به طول 10 تا 14 میلیمتر مشاهده می شوند. این میوه ها در زمان بلوغ (یک سال پس از گرده افشانی)، در انتها به صورت شکوفا و باز شونده هستند. هر میوه دارای دو بذر سیاه و براق است که می تواند به فاصله ی بیش از 10 متر از گیاه مادری پراکنده شود.

شرایط محیط رشد درختچه هاماملیس آمریکایی:
هاماملیس آمریکایی به راحتی در خاک هایی با آبیاری متوسط و منظم و در مکان هایی با آفتاب کامل یا همراه با کمی سایه رشد می کند. بهترین گلدهی را در شرایط آفتابی کامل دارد.
اغلب خاک های مرطوب، اسیدی و غنی از مواد غذایی را ترجیح می دهد. نسبت به خاک هایی با بافت سنگین و رسی نیز مقاوم است. در صورت عمیق و حاصلخیز بودن خاک، می تواند در خاک های قلیایی نیز رشد کند.
هرس سبک در اوایل بهار برای رشد بهتر این درخت مناسب است.

خواص درمانی و کاربردهای صنعتی درختچه هاماملیس آمریکایی:
بومیان آمریکا عصاره ی ساقه ها و شاخه های آن را می جوشانند و جوشانده ای از درختچه هاماملیس آمریکایی تهیه می کنند که برای درمان آماس، تورم و تومورها استفاده می شود. همچنین از عصاره ی درختچه هاماملیس آمریکایی به عنوان قابض و برای درمان اسهال استفاده می شود.
این گیاه یک نوع تانن اختصاصی به نام Hamamelitannin تولید می کند که این ماده یکی از موادی است که فعالیت محافظتی و سمی در برابر سلول های سرطانی دارد و برای درمان سرطان مفید می باشد.
پوست و برگ های آن برای درمان ورم های خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.
از شاخه های چنگالی این درخت برای ساخت عصا استفاده می گردد.

نحوه تکثیر درختچه هاماملیس آمریکایی:
برای ازدیاد این گیاهان باید بذرها را بلافاصله پس از رسیدن در شاسی سرد کشت کرد. همچنین می توان از طریق پیوند برخی کولتیوارها در زمستان و یا کوپیوند جوانه در اواخر تابستان نیز این گیاهان را تکثیر نمود.

خواندن 763 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 21:55

دسته بندی کامل درختان و درختچه ها

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@