شماره تماس : 8070-602-416

  

Save

Save

Back to top
Go to bottom

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sibeas/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 881

درخت خولان دریا

کد: D1211

امروزه درخت خولان دریایی که زادگاه اصلی آن در هیمالایا است نه تنها در بسیاری از نقاط جهان شناخته شده است.

خولان دریا

. دانستنی های علمی درباره درخت خولان دریا (Sea-buckthorn):
* در طی قرون متمادی Seabuckthorn به عنوان میوه ای مغذی با خواص اعجاب آور درخت خولان دریایی به عنوان غذای مکمل درمانی، برای قویتر شدن عضلات و مقاوم شدن بدن اسبهای جنگی در آسیا و اروپا شناخته شده بود.

با این وجود سالهای زیادی از معرفی آن به عنوان میوه ای اعجاب انگیز به مردم آمریکای شمالی نمی گذرد.
* امروزه درخت خولان دریایی که زادگاه اصلی آن در هیمالایا است نه تنها در بسیاری از نقاط جهان شناخته شده است بلکه محصولات این درخت میوه از مربا و آبمیوه و ژله تا کرم های محافظت کننده پوست روز بروز در میان مردم محبوبیت بیشتری پیدا می کند.
* در این گیاه اعجاب آور بیش از 190 ماده ی بیولوژیک فعال نظیر 6 ویتامین، 22 نوع اسید چرب[1]، 42 نوع چربی و 36 نوع فلاونویید[2]وجود دارد.

تاریخچه درخت خولان دریا:
نام علمی درخت خولان دریایی HIPPOPHA RHAMNOIDES تيره : Elaeagnaceae است. در دوران باستان از برگ و شاخه ی این درخت در مقابل عفونتهای ناشی از زخم استفاده می شده است. جنگجویان یونانی از عصاره SEABUCKTHORN برای درخشان تر شدن بدن اسب ها استفاده می کردند به همین دلیل این گیاه را که ازترکیب دو واژه ی HIPPO به معنای اسب و PHAOS به معنای درخشان،HIPPOPHA نامیده اند. این گیاه در اروپا به نامهای Siberian pineapple ,Sea berry, Sand thorn, شناخته میشود در ایران نیز به نامهای سنجد صحرایی،سنجد تلخ، کام و خولان دریا خوانده می شود و اعراب به آن عاسول رومی لقب داده اند.

دامنه انتشار و گستردگی جغرافیایی درخت خولان دریا:
به خاطر مقاومت شگفت انگیز این گیاه در مقابل تغییرات اب و هوایی دامنه انتشار ان از ارتفاعات پست کنار دریای بالتیک در اروپا تا ارتفاع 5200 متری در دامنه کوه اورست در هیمالایا متفاوت است. در اروپای غربی این گیاه به خاطر خاصیت جذب نمک و تثبیت خاک در کناره های دریا کاشته می شود در حالیکه درآسیای مرکزی محل کاشت آن بیشتر در نواحی بیابانی و خشک است.seabuckthorn میتواند دمای مثبت 40 درجه تا منفی 40 درجه سانتیگراد را تحمل کند و در خاکهای شور و قلیایی به رشد خود ادامه دهد,از ریشه های ضخیم این درختچه به سهولت پا جوش های بسیاری خارج می شود که خود موجبات انبوه شدن گیاه را در ناحیه ای فراهم می آورد و ازاین جهت است که دراراضی ماسه ای سواحل دریاها برای جلوگیری از حرکت تپه های ماسه ای این درختچه را می کارند تا به سهولت براثر انبوه شدن جلوی پیشرفت این تپه ها را بگیرد.
.بیش از 90 در صد seabuckthorn دنیا در کشورهای چین ، مغولستان، روسیه ، اروپای شمالی و کانادا وجود دارد.
در ایران نیز به طور طبیعی میتوان این گیاه را در نواحی مختلف پیدا کرد ,درختچه آن در دامنه البرز، مخصوصا اطراف تهران، ونک، شهرستانک، سپهسالار، میگون، کرج و گچسر,ارتفاعات دویست وبیست متری ونک ، پس قلعه ، قزوین ، آذربایجان : قره داغ به عمل می‌آید.
نام های محلی آن سنجد تلخ ، کام ،کهام (دره کرج) کاه (در طالقان) چالي (در قره تپه و ایشلق در میانه) کوکورد (آذربایجان غربي).
در كشورهاي چين، روسيه،سويس وژاپن هزاران كارخانه درامرتوليد اين محصول بسياربا ارزش مشغول فعاليت هستند.از این گیاه که گیاه دارویی نیز به حساب می آید محصولات به دست آمده ازفرايند ميوه وبرگ ودانه اين گياه ، شامل محصولات آرايشی- بهداشتی ، دارویی وغذايی مي باشد.
برگهائی درازوباریک ، نوک تیزوبه درازای پنچ تا شش وبه عرض یک سانتی متردارد. پهنک برگ آن فاقد دندانه ولی دارای دمبرگ بسیار کوتاه است سطح فوقانی پهنک برگ های آن به رنگ سبزخاکستری ولی سطح تحتانی آنها نقره ای و پوشیده از فلسهای مایل به خرمائی است گل های آن که دراوائل بهارظاهرمی گردد ، رنگ مایل به سبز دارد و دو نوع نروماده دارد.
رنگ مایل به سبز دارد و دو نوع نروماده دارد. میوه اش کوچک تقریباً کروی به رنگ زرد و نارنجی و دارای طعم ترشی است.

میوه درخت خولان دریا [3]:
میوه ها ترش مزه و گس هستند و معمولا به صورت خام مصرف نمی شوند و از میوه ها به خاطر اسیدیته زیاد ان در تهیه آب میوه[4] و شربت[5] گردد ، رنگ مایل به سبز دارد و دو نوع نروماده دارد. میوه اش کوچک تقریباً کروی به رنگ زرد و نارنجی و دارای طعم ترشی است [6] استفاده میشود. به طور معمول میوه ها برای نگه داری کمپرس شده و آبمیوه جدا می شود باقیمانده میوه ها که press – cake نامیده می شودبرای استخراج روغن و رنگهای طبیعی زرد و نارنجی و یا درست کردن مربا و ژله و مارمالاد و صدها محصول مختلف دیگر استفاده می شود امروزه اب میوه[7]در بسیاری از کشورهای اسیایی و اروپایی شناخته شده است مثلا در جنوب فرانسه از اب میوه برای درست کردن نوشابه های الکلی و غیر الکلی و در ایتالیا در ساخت نوعی لیکور معروف به نام لیکور توسکانی[8] از ان استفاده می کنند.
در المپیک پکن قهرمانان چینی برای تقویت عضلات و مقاومت بدن در برابر خستگی ناشی از یک تورنمنت فشرده، آب میوه ای می نوشیدندکه شرکت کنندگان دیگر ان را نمیشناختند این مایع دوپینگ چینی چیزی جز اب میوه ی seabuckthorn نبود.

چرا seabuckthorn یک super food است؟
میوه کوچک و نارنجی رنگ seabuckthorn که تقریبا نصف یک بلوبری است دوازده برابر بیشتر از یک پرتقال متوسط ویتامین ث و سه برابر یک هویج متوسط ویتامین A دارد مقدار زیاد پروتیین ، فیبر، آنتی اکسیدان ، ویتامینها و مواد معدنی موجوددرseabuckthorn آن را به یک superfood تبدیل کرده است.seabuckthorn یک رژیم ویژه ی گیاهخوران و در واقع میوه ای است که همه ی آنچه بدن به ان نیاز دارد را فراهم می کند.
ریشه ها، ساقه ها، برگ ها، گل ها، به ویژه میوه ها آن غنی از مواد مغذی ومواد زیست فعال است،
میوه های آن را با دستکش می چینند و بصورت تازه با حرارتی ملایم و بدون تماس با وسایل فلزی بصورت شربت مربا یا مارمالاد درست می کنند. میوه آن و موادی که از این میوه تهیه می شود دارای طعم ترش وکمی گس است.

 

 چدول میزان ویتامینها و مواد معدنی موجود در میوه:

ویتامین  ث

1302-1162  میلی گرم در هر صد گرم میوه

ویتامین آ

75/. میلی گرم در هر صد گرم میوه

کاروتنویید[9]

4/7 میلی گرم در هر صد گرم میوه

فلاونویید[10]

885-365 میلی گرم در هر صد گرم میوه

قند

29/6  درصد

اسیدهای ارگانیک[11]

35/4  درصد

سدیم

28/41 میلی گرم در هر کیلو میوه

پتاسیم

1500 میلی گرم در هر کیلو میوه

کلسیم

385 میلی گرم در هر کیلو میوه

آهن

68/11 میلی گرم در هر کیلو میوه

منیزیم

7/47 میلی گرم در هر کیلو میوه

روی[12]

94/. میلی گرم در هر کیلو میوه

فسفر

02/0 درصد

 

روغن seabuckthorn:
روغن که از میوه یا دانه بدست می اید از هزاران سال پیش شناخته شده و در یونان باستان برای التیام زخم بدن جنگجویان استفاده می شده است در تبت به آن مایع طلایی[13] می گفتند در طب چینی از روغن seabuckthorn برای درمان انواع بیماریهای پوستی، خشکی پوست، کنترل عفونتهای پوستی ، درمان سوختگی های شیمیایی و افتاب سوختگی استفاده می شود.
روسیه در طی 50 سال اخیر چندین مرکز بزرگ تحقیقاتی در مورد seabuckthorn راه اندازی کرده است و سالهاست که فضانوردان روسی از کرم های حاوی seabuckthorn برای محافظت در برابر اشعه های کیهانی استفاده می کنند .
اثر مجزه اسای روغن seabuckthorn بر روی سرما زدگی[14] درکشورهای سردسیر شمال اروپا کاملا شناخته شده است.
روغن seabuckthorn دارای ویتامینهای A,B1,B2,C,D,K,,E انواع کاروتنویید، فلاونویید ، اسیدهای ارگانیک و بیش از بیست ماده معدنی است.
Seabuckthorn تنها گیاهی در طبیعت است که همه انواع امگا [15] یعنی امگا 3،6،9،7 را داراست و ترکیب این مواد معجونی قوی در التیام بخشی است[16]

استفاده از برگ seabuckthorn به عنوان چای گیاهی:
از برگ درخت خولان دریا بعد از خشک کردن می توان به عنوان یک چای گیاهی[17] خوب و با خواص بسیار مفید برای ایمنی بدن استفاده کرد. نکته جالب این است که فرایند خشک کردن[18] تغییری در مواد موجود در برگها نمی دهد.
برگ seabuckthorn تقریبا حاوی تمام مواد داخل میوه است و شگفت اور اینکه برگ حاوی 24 درصد پروتیین است.
عصاره برگ خولان دریا حاوی مواد ضد التهابی[19] است و از ان در درمان التهاب مفاصل[20] و محافظت از کبد استفاده می شود.
چای فاقد کافیین مزه ای شبیه چای سبز دارد و می تواند به عنوان یک نوشیدنی نشاط آور به صورت سرد یا گرم استفاده شود.

چگونه seabuckthorn با بروز سرطان مقابله می کند؟
امروزه دانشمندان از اثرات رادیکال های آزاد[21] بر بروز بسیاری از سرطانها و نقش انتی اکسیدان ها[22]ی طبیعی در جلوگیری و یا به تاخیر انداختن ان بسیار گفته اند.
Seabuckthorn منبع بسیار غنی از فلاونوییدها ، ویتامین ث و کاروتنوییدها است که با اثرات انتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی نقش بسیار مهمی در مبارزه با سلولهای سرطانی دارند.
روغن seabuckthorn با کمک به اثر سم زدایی کبد در کاهش احتمال بروز سرطان ها موثر بوده و فلاونویید های موجود در روغن به بیماران سرطانی کمک میکند تا زودتر از اثرات جانبی[23] شیمی درمانی و رادیو تراپی خلاصی یابند.

اثر معجزه آسای seabuckthorn بر روی پوست:
استفاده از میوه خولان دریا، پودر کنستانتره[24]ی میوه به صورت خوراکی و یا مصرف مستقیم روغن و یا کرم seabuckthorn بر روی پوست به خاطر وجودمقادیر زیاد ویتامین ث، فلاونویید ها و کاروتنوییدها اثرات شگفت آوری بر روی پوست بدن دارد.مقدار فراوان ویتامین ث در seabuckthorn به خاطر خاصیت کلاژن سازی، پوست صورت را صاف نگه داشته و چین و چروکهای صورت را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. از روغن seabuckthorn برای درمان آکنه[25] ،انواع درماتیت[26]، ضایعات پوستی و روزاسه[27] استفاده می شود این اثرات به خاطر وجود اسیدهای چرب اختصاصی، فلاونوییدها، پروتیین و ویتامینهای موجود در seabuckthorn است . امگا 3 باعث کاهش التهاب و قرمزی، خارش و سوزش پوست شده و ویتامینE موجودباعث التیام سریع ضایعات می گردد. کاهش التهاب ناشی از آفتاب سوختگی، کمک به التیام زخم بستر و درمان stretch mark ها از اثرات دیگر روغن seabuckthorn است. استفاده از روغن seabuckthorn پوست بدن را در مقابل رادیکالهای آزاذ محیطی و رادیکالهای آزاد تولید شده از متابولیسم داخلی بدن محافظت می کند. وجود طیف گسترده ی کاروتنویید ها نظیر بتا کاروتن و همچنیین ویتامین ث فروان موجب کلاژن سازی در بدن بدون وجود التهاب اولیه شده و وجود اسیدهای چرب غیر اشباع[28] مثل امگا3، 6،7،9 پوست را مرطوب نگه داشته و کشش[29] آن را حفظ می کند با وجود فلاونوییدهای انتی اکسیدان روغن seabuckthorn اثرضد التهابی داشته و از رشد باکتریهای مضر جلوگیری کرده و در واقع به عنوان یک انتی باکتریال طبیعی عمل می کند. روغن seabuckthorn مانع جذب امواج ماورابنفش خورشید توسط پوست شده و به راحتی می توان از میوه خولان دریا به عنوان یک کرم ضد آفتاب طبیعی استفاده کرد.

 

جدول مقایسه ای میزان ویتامینها در seabuckthorn و سایر میوه ها

 

Vitamin  A

Vitamin B1

Vitamin B2

Vitamin C

Vitamin K

Seabuckthorn

11

04/0

56/0

1600-300

200-100

کیوی

-

-

-

1000-410

-

پرتقال

55/0

88/0

03/0

70-50

-

معجزه ی میوه خولان دریا بر روی قلب و عروق:
Seabuckthorn سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع، انواع امگاها و منبع منحصر به فرد امگا 7 است. امگا 7 ماده اعجاب آوری است که در سالهای اخیر شناسایی شده و نقش غیر قابل انکاری در پیشگیری از بیناریهای قلبی عروقی و دیابت دارد.
امگا7 ریسک مبتلا شدن به بیماری دیابت تیپ 2 را با کاهش مقاومت سلولهای بدن نسبت به اثر انسولین و پایین اوردن قند خون، کاهش می دهد همچنین میزان کلسترول بد[30]را کاهش داده و میزان کلسترول خوب[31]را افزایش می دهد با کاهش جذب و ذخیره سازی چربی در بدن ریسک گرفتگی عروق[32] را پایین آورده و مهم تر از آن میزان فاکتور التهابی[33](CRP) که نقش مهمی در بروز سکته های قلبی و مغزی دارد را کاهش می دهد در واقع امگا 7 موجود در seabuckthorn همان اثرات داروهای شیمیایی ضد چربی پایین اورنده قند خون را بدون بسیاری از اثرات جانبی آن ها در بدن اعمال می کند.وجود انتی اکسیدانهای قوی در seabuckthorn میتواند از تجمع پلاکت ها در عروق خونی و ایجاد لخته جلوگیری کند بر اساس این یافته ها محققین معتقدند مصرف روزانه seabuckthorn می توانددر جلوگیری ازبیماریهای قلبی عروقی و دیابت نقش مهمی ایفا نماید.

نقش میوه خولان دریا در کاهش خستگی و بالا بردن سطح انرژی:
Seabuckthorn با وجود مقادیر بالای ویتامین ث و ویتامین E باعث کاهش تنشهای عضلانی[34] بعد از یک روز کار عضلانی سخت می شود. مقادیر بالای امگا7 در کنار استراحت کافی و کم کردن میزان اضطراب و استرسهای روزانه، انرژی از دست رفته ی بدن شما را باز میگرداند. به خاطر داشته باشید موادی مثل قهوه و شکر و غذاهای فرآوری شده[35] انرزی شما را از بین می بردکه بهتر است با غذاهای حاوی امگا 3 نظیر روغن ماهی و seabuckthorn جایگزین شوند.

اثر میوه خولان دریا در جلوگیری از عفونت و تقویت سیستم ایمنی بدن:
امروزه محققین به اثرحیاتی آنتی اکسیدانها در مقابله با رادیکالهای آزاد در جلوگیری از عفونت پی برده اند. وجود میزان بالای کاروتنوییدها (تقریبا 4/2 برابر بیش از مواد دیگر) اثر قابل ملاحظه ای در مبارزه با عفونت های ویروسی ، انگلی و باکتریایی دارد. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره برگ seabuckthorn موجب توقف رشد باکتریها در زخمهای پوستی شده است.

نکاتی از طب سنتی در مورد اثرات درمانی میوه خولان دریا:
اثرات روغن میوه خولان دریا در درمان زخمهای گوارشی درطب سنتی کاملا شناخته شده است. پزشکان چینی از روغن seabuckthorn برای درمان آفت و سایر زخم های داخل دهان استفاده می کردند درمان آسم و سرفه های مزمن و بیماریهای تنفسی دیگر یکی از صدها مورد استفاده seabuckthorn در طب سنتی است. روغن seabuckthorn سرشار از اسیدهای چرب ضروری و امگا 3 است که استفاده مستمر از ان با اثر نرم کنندگی باعث جلوگیری از یبوست میشود.

ازمیوه و پوست درخت میوه خولان دریایی (Sea-buckthorn) در دامپزشکی برای معالجه امراض جلدی استفاده می‌کنند.

نکاتی که در مصرف میوه خولان دریاباید به آن دقت کرد:
مقدار مصرف میوه خولان دریا به فاکتورهای متعددی نظیر سن ، میزان سلامتی فرد و وجود یا عدم وجود بیماریهای زمینه ای در فرد بستگی دارد. مطالعات نشان داده است مصرف مربا، شربت، آّب میوه و غذاهای دیگری که با seabuckthorn درست میشوند و یا مصرف کرم های پوستی، ضرری نخواهد داشت ولی اگر seabuckthorn را به عنوان دارو جایگزین کرده اید باید به بعضی نکات در مصرف میوه خولان دریا به عنوان دارو دقت کنیم:
1- با توجه به اثر کاهنده ی فشار خون، در افرادی که فشار خون پایین دارند seabuckthorn باید با احتیاط مصرف شود.
2- با توجه به خاصیت ضد انعقادی و ضد لخته در بیماران بازخمهای عمیق و خونریزی دهنده و یا قبل از جراحی های بزرگ استفاده نشود
3-به خاطر خاصیت ضد انعقادی نباید به طور همزمان با داروهای ضد انعقادی دیگرمثل اسپرین[36]،بروفن[37]، دیکلوفناک[38] ویا وارفارین[39] مصرف شود.
4-مصرف میوه خولان دریا در زمان حاملگی حتما با مشورت پزشک انجام شود.


1-Fatty acid

2 - Flavonoids

[3] - Berry

[4] juice

[5] syrup

[6] jam

[7] Seabuckthorn juice

[8] Tocany liquor

[9] carotenoid

[10] flavonoid

[11] Organic acids

[12] zinc

[13] Liquid gold

[14] Frost bite

[15] omega

[16] Powerfully healing cocktail

[17] Herbal tea

[18] drying

[19] Anti inflamatory

[20] Arthritis

[21] Free radical

[22] antioxidane

[23] Side effect

[24] Berries concentrare

[25] acne

[26] dermatitis

[27] Rosacea

[28] Unsaturated fatty acid

[29] elasticity

[30] LDL& VLDL

[31] HDL

[32] Aterosclerosis

[33] C-Reactive protein

[34] Muscle tension

[35] Processed food

[36] A.S.A

[37] Iboprofen

[38] Diclofenac

[39] warfarin

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/sibeas/public_html/templates/sibeas/html/com_k2/templates/default/item.php on line 249
خواندن 2981 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 شهریور 1398 ساعت 09:59

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

طراحی و مشاوره
گیاهان سبز و زینتی
درختان و درختچه ها
سبزیجات و صیفی جات
گیاهان دارویی و دمنوش ها
جعبه هدیه سبز

 

   جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر ،کامل تر ‌و رایگان ‌و همینطور استفاده از خدمات اجرایی ما می توانید از راه های زیر تماس بگیرید

شماره تماس : 8070-602-416

آیدی تلگرام : acegardener@

کانال تلگرام : sibeas@

اینستاگرام : sibeas_aceapple@